14 Ocak 2013 Pazartesi

Motivasyon Denen Meziyet


Şu hayatta motivasyon önemli meziyet. İşinde, sosyal hayatında, hobilerinde, hayatının hemen her alanında harekete geçmek için motive olman lazım. Dikkatini çekerim motive etmek, edilmekten bahsetmiyorum, bilakis OLman lazım diyorum. Öyle kurslarla, etrafının gazıyla falan olacak iş değil, senin bunu kendin seçmen gerek. Peki nasıl gerçekleştireceksin bunu? Tembel yanını susturup nasıl harekete geçeceksin? "Yapamam, başaramam"larını bir kenara nasıl bırakacaksın? Bunun en güzel yolu kendi başarı öykülerini hatırlamaktır.

Bir bak geçmişine, neler başarmışsın, ne zorluklardan geçmişsin de seni daha güçlü kılmış? Tüm başarıların bir bir ayakta duruyor. Takılıp kaldığında, üzüldüğünde geçmişe dönüyorsun ya, "o şöyle olmasaydı bu böyle demeseydi" diye, asıl şimdi dön geçmişine ve başarılarını hatırlat kendine. Ufaklardan başla, ilk yaptığın yemeği ve nasıl beğenildiğini hatırla mesela, ya da ilk ördüğün atkıyı, bitirmek için günlerini verdiğin o bilgisayar oyununu hatırla. Azimle çalışıp da yüksek aldığın bir sınavı, ilk defa yurt dışına çıkıp da sana zor gelen o yabancı dili nasıl konuştuğunu, en yoğun zamanlarına neler sığdırdığını, çok düşük ihtimale rağmen pes etmeyip aldığın o seçmeli dersi hatırla. Peşinden aylarca koşup da seni reddeden kişinin, tam sen "her şey bitti artık" demişken nasıl da sana geldiğini unuttun mu? Kimsenin senden umudu yokken kazandığın üniversiteyi, hiç tanımadığın bir ülkeye taşınma cesaretini nasıl gösterdiğini, herkes "artık çok geç" derken senin 40 yaşında başladığın üniversite eğitimini hatırla. Defalarca reddedilen projenin kabul edilip de herkesin senden haberdar olduğu zamanı, batırdığın işlerini ve en sonunda en tepeye çıkardığın işini, "sende yetenek yok" denirken azimle çalışıp kendini nasıl kanıtladığını hatırla. Daha kim bilir ne çok başarıların vardır bugüne kadar yaşadığın da sen yine de görmemekte ısrar ediyorsan, seninle aynı durumda olan başkalarının neler yaptığına bak. Kendi muhteşem yaşamının güzelliğini göremiyorsan eğer, illa dışarıda başkalarının başarılarında arıyorsan çareyi o da kabul. Yeter ki sen onları gör ve yaşamına uygulamayı seç.

Motivasyon dediğin önemli meziyet şu hayatta. Yaşadığın her anı bir başarı hikayesine dönüştürmek de, geçmişinin "keşke" ve "eğer ... olmasaydı" albümlerine göndermek de senin elinde. Kendini motive etmeyi seçersen sen de bir başkasına başarı hikayesi olursun belki kim bilir...

ÖZge

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder